Kendo - אומנות הסיוף בחרב יפנית

KENDO - אומנות הסיוף בחרב יפנית

קנדו – Kendo - פירושו "דרכה של החרב", הינה אומנות לחימה יפנית מודרנית בחרבות, המבוססת על מיומנויות הסיוף היפני המסורתי או קנג'יטסו. העיסוק בקנדו היא פעילות מאתגרת פיזית ונפשית המשלבת ערכי אומנויות לחימה עמוקים עם עקרונות פיזיים מתחום הספורט.
המתאמנים בקנדו נקראים קנדוקה או קנשי שפירושו סייפים. על פי הערכות כ-6 מליון אנשים בעולם מתאמנים בקנדו, מהם כ-4 מיליון ביפן, מליון בקוריאה, והשאר באירופה ובארה"ב.
בשנת 1975 התאחדות הקנדו הכלל יפנית AJKF פרסמה את "עקרונות ומטרות הקנדו": עקרון: הקנדו הוא דרך לאימון האופי האנושי דרך יישום עקרונות הקאטנה (חרב הסמוראי).

מטרות:
  • עיצוב הגוף והנפש
  • לטפח רוח נמרצת
  • דרך משטר אימונים נוקשה לשאוף לשיפור באומנות הקנדו
  • להעריך את האדיבות והכבוד האנושי
  • להתחבר עם אחרים בכנות
  • לשאוף תמיד לשיפור עצמי
באופן שכזה יכול אדם:
  • לאהוב את ארצו והחברה
  • לתרום לפיתוח התרבות
  • לקדם את השלום והשגשוג בין כל בני האדם
מאפייני אימון
הקנדו הוא ספורט אינטנסיבי במיוחד, ונעשה בו שימוש ב-"פומיקומי אשי" רקיעה ברגל בזמן ביצוע החיתוך.המתאמנים בקנדו יחפים ולובשים בגדים יפניים מסורתיים, ג'קט מבד עבה בשם גי והקמה- מכנסיים רחבות. בזמן הקרבות המתאמנים משתמשים בחרבות במבוק מיוחדות בשם shinai ושריון הנקרא בוגו bōgu. השריון מורכב מקסדת מגן men, שריון לאזור הבטן והחזה do וכפפות מרופדות לידיים Kote. ביחיד עם טכניקה מובנית ניתן להשתמש במלוא הכוח כדי לדמות דקירות וחיתוכים מבלי לפגוע ביריב. האימון מתבצע באולמות ייעודיים ד'וג'ו או באלומות ספורט עם ריצפה מתאימה.
טכניקות הקרב בקנדו משלבות דקירות ומכות בעזרת השניאי והם מכוונות רק לנקודות מטרה מסוימות בגוף המוגנות על ידי השריון.
בתחרויות קרבות הנקראים "שיאי" המתחרה זוכה בנקודה רק כאשר הצליח להתקיף נכון אחד מן האזורים המוגדרים. התקפה נכונה פירושה שילוב ותזמון מושלם של מיקום המכה הן באיזור הפגיעה בקטע הנכון בשינאי, תזמון עבודת הרגליים, הפגנת רוח לחימה, ומוכנות נפשית להמשך הקרב.
בתחרות יש שלושה שופטים המחזיקים דגלים בהתאם למתמודדים אדום או לבן. הקרבות הם עד שלוש נקודות הראשון להשיג 2 נקודות זוכה. הזמן מוגבל בדרך כלל ל-3 דקות.
התאחדות הקנדו העולמית The International Kendo Federation (FIK) הוקמה ב-1970, זהו ארגון בינלאומי של התאחדויות אזוריות ולאומיות ומשמש כגוף המנהל של הקנדו העולמי. ומטרתו לקדם את אומנויות היאידו קנדו וגו'דו jodo. ההתאחדות הישראלית לקנדו ובודו חברה בארגון הקנדו העולמי וכן בארגון הקנדו האירופאי ומשתתפת בתחרויות וסימנרים מטעם ארגונים אלו. כמו באליפות הקנדו העולמית הנערכת משנת 1970.

דירוג
בקנדו נהוגה שיטת דרוג "דאן" המתארת את רמתו של המתאמן. המדרג נא בין דאן 1 לדאן 10. הארגון היפני העולמי אינו מעניק יותר דאן 9 ו-10 אולם כמה מתאמנים בדרגות דאן 9 עדיין פעילים. הדירוג מוענק על ידי פאנל של שופטים בדרגות בחירות יותר.

היסטוריה
בתקופת שלטון הסמוראים ביפן 1185-1333 הסיוף בחרבות בנוסף לרכיבה וקשתות היו בראש מעיניהם של השבטים הלוחמים. בתקופה זו התפתח הקנדו תחת השפעה חזקה של הזן בודהיזם. אצל הסמוראים וסר הערך לחייהם בקרב נחשב חיוני לנצחון בקרב יחידים. הם השוו עקרון זה עם העקרון הבודהיסטי של חוסר ההבחנה בין חיים ומוות. הסייפים הללו הקימו בתי ספר לקנג'יטסו שהוא אביו הקדמון של הקנדו.
תרגילי הקנדו הרשמיים כיום הנקראים קאטה התפתחו לפני כמה מאות שנים ונלמדים גם כיום אם כי בשינויים קלים. במאה ה-18 נכנסו לשימוש חרבות הבמבוק הנקראות שינאי shinai והמגן הנקרא בוגו bōgu (ראה הסבר למעלה) וזו הייתה תחילתו של הקנדו המודרני.
הקנדו ואומניות לחימה אחרות נאסרו ביפן ה-1946 ע"י כוחות הכיבוש לאחר מלחמת העולם השנייה כדרך להדחקת הלאומיות הקיצונית והבדלנות היפינית. האיסור על הקנדו הוסר ב-1950. ב-1952 הוקמה התאחדות הקנדו הכלל יפנית.
השפעת זן בודהיזם על קנדו: מונחים כמו "מושין" – מחשבה ריקה, ו-"פודושין" מחשבה בלתי ניתנת להסטה, נחשבים חיוניים להשגת רמה גבוה בקנדו והם מבטאים את היכולת של הקנדוקה להתמיד במטרתו מאשליות כגון כעס, ספק, פחד, או הפתעה ממהלכיו של היריב. כך מאפשר הקנדו כיום להמשיך את דרכו של הסמוראי.

More info...

Back to top

קנדו לילדים

בעולם אוטופי היו ילדים בני הנוער ומבוגרים חיים ללא בעיות !

בינתיים אנו חיים במציאות מורכבת, דוהרת קדימה, משתנה ללא הפסק ומאד טכנולוגית. מחקרים ומאמרים רבים מצביעים על כך כי שימוש מושכל בספורט מסייע להפחתת האלימות ולשיפור המיומנויות החברתיות.

ה"קנדו" הינה אומנות לחימה יפנית שמקורה עוד בתקופת הסמוראים ומשלב בתוכו את העקרונות הבסיסיים והאוניברסלים של אומנויות הלחימה היפניות.

בקנדו מושם דגש רב על כבוד עצמי, כבוד לזולת, קשב ורכוז, משמעת עצמית, ראיית האחר בסביבה, הפחתת אלימות ושיפור הכשר הגופני, שיווי המשקל ובעיות מוטוריות.


ה"קנדו" מאופין בכל התכונות שנדרשות על מנת לשחרר ולתעל נכון תוקפנות, לשפר ריכוז ולהעלות את הבטחון וההערכה העצמית של המתאמן (ילד/נער).

ב"קנדו" אין מגע גופני בין המתאמנים, כולם מתאמנים יחדיו ללא הבדל גיל או מין, בניגוד לאומנויות לחימה אחרות הסיכוי לפגיעות גופניות הוא נמוך מאד (האימון מתבצע באמצעות  חרבות במבוק "שינאי" ומיגון מלא).

האימון בקנדו מתאים לילדים בני נוער ומבוגרים, לבנים ובנות כאחד, החל מגיל 6.

בשל העובדה כי בקנדו אין כל חשיבות לחוסן הגופני ובנוסף לכל התכונות החיוביות והתרומה העצומה לנפש המתאמנים, ביפן זהו שיעור חובה בבתי הספר החל מבית ספר יסודי ועד לסיום התיכון ומתרגלים אותו מליוני ילדים ובני נוער.

איכויות ה"קנדו"  זכו גם להכרה רבה בעולם המערבי ובתי ספר רבים ברחבי העולם משלבים  את האימונים כחלק מתוכנית הלימודים הכללית.

חזרה לראש להדף

KENDO